Image Slide 3
Uczymy patriotyzmu dzieci i młodzież
Image Slide 3
Ślubujemy
Slide 1

W naszej szkole działa pakiet Google Workspace dla Szkół i Uczelni. G Suite to narzędzia firmy Google, które ułatwiają pracę w szkołach i są używane przez kilkadziesiąt milionów uczniów i nauczycieli na całym świecie. Pakiet ten zawiera m.in. usługi:

Uczymy się zdalnie
Image Slide 3

"Mądrością dziecka jest ufność, że jest w dobrych. opiekuńczych rękach"

Nasz patron ks.Jan Twardowski

Image Slide 3
Rozwijamy muzycznie naszych uczniów
Image Slide 3
Odwiedź naszą urokliwą okolicę Chodla
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Wycieczka do Czarnolasu.

W czwartek 2 czerwca 2022 r. uczniowie klasy VII a wraz z opiekunami, p. A. Żółtowska i p. A. Pleńkowską-Dudek wyjechali na wycieczkę do Czarnolasu. Czarnolas to miejsce, w którym żył i tworzył najwybitniejszy poeta epoki renesansu – Jan Kochanowski (1530-1584). Najważniejszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego, które ma siedzibę w przepięknym XIX- wiecznym dworku Jabłonowskich. Dwór jest rekonstrukcją siedziby rodu Kochanowskich , która spłonęła w 1720 roku, zachowały się jedynie zabytkowe drzwi z widocznym herbem rodu. Dwór stoi w malowniczym parku, ale słynna lipa opiewana we fraszce nie dotrwała do naszych czasów. Na jej miejscu znajduje się obelisk upamiętniający Piotra Kochanowskiego, bratanka poety oraz kamienny sarkofag z wykutym imieniem ukochanej córeczki – Urszulki. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawiła informacje dotyczące życia i twórczości poety oraz dzieje jego rodziny. Opowieść połączona była z oglądaniem eksponatów zgromadzonych w sześciu salach. Przechowywane są tutaj nieliczne, zachowane po Kochanowskim pamiątki. Na uwagę zasługuje bogaty zbiór starodruków, rękopisów oraz rzeźb i obrazów z XIX i XX wieku. Dopełnienie kolekcji stanowią meble i przedmioty codziennego użytku z epoki renesansu. Łaskawa pogoda (najpierw padało, ale później wyszło zza chmur przepiękne słońce) pozwoliła również na krótki spacer alejami wśród potężnych lip oraz na obserwację pomnika poety i dworku z zewnątrz. Miejsce to jest bowiem urokliwe i przyciąga wzrok. Potem uczniowie mieli okazję wyciszyć się i posłuchać nastrojowej muzyki w neogotyckiej kaplicy. Po tej interesującej lekcji języka polskiego, idąc tropem lubianej przez młodzież fraszki Jana Kochanowskiego „Na młodość”, kolejnym etapem wycieczki była rozrywka. Podróż z Czarnolasu do Puław upłynęła niespodziewanie szybko i w bardzo miłej atmosferze przy śpiewie siódmoklasistów😊 W czasie wyjazdu był również czas na „małe co nieco”😊, czyli wizyta w McDonalds!!! Wycieczka była dowodem na to, że wspaniale udało się połączyć w atrakcyjny sposób edukację z rozrywką. Uczniowie (bardzo grzeczni) i opiekunowie wrócili do domu zadowoleni.

dziennik elektroniczny Vulcan

Facebook Fanpage

youtube

Laboratoria Przyszłości

Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12

Szkoła podstawowa w Ratoszynie Drugim

Programowanie w Scratch